1. Szybkapozyczkabezbik.pl
  2. >
  3. RRSO – co musisz wiedzieć o tym parametrze?

RRSO – co musisz wiedzieć o tym parametrze?

Słyszałeś, że zaciągając pożyczkę, powinieneś zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO, bo dzięki niemu dowiesz się, jaki jest całkowity koszt zobowiązania? Czy na pewno? Okazuje się, że wiele firm pozabankowych wciąż bardzo skutecznie ukrywa przed klientem informację o kwocie, jaką ten będzie musiał oddać.

RRSO – podstawowe informacje

Zarówno banki, jak i firmy pozabankowe oferujące pożyczki są zobowiązane publikować informacje o RRSO. Taki obowiązek wynika z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Ustawodawca wychodzi w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom klientów. Przed wyjściem ustawy w życie często było tak, że osoba zainteresowana zaciągnięciem pożyczki, miała problem ze stwierdzeniem, która oferta jest dla niej najkorzystniejsza. Wszystko dlatego, że banki i firmy pożyczkowe skrzętnie ukrywały część kosztów, informując o nich jedynie w umowach, z treścią których – niestety – nie wszyscy się zapoznają.
Twoim celem jest pożyczka bez BIK? A może po prostu szukasz najtańszej pożyczkę pozabankową dostępnej w ofercie firm pożyczkowych? Porównanie RRSO wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, choć musisz wiedzieć, że… zdarza się, że ten wskaźnik nie określa całkowitych kosztów pożyczki. Jak to możliwe?

Co uwzględnia wskaźnik RRSO?

Wskaźnik RRSO uwzględnia nie tylko wysokość oprocentowania pożyczki, lecz także dodatkowe opłaty naliczane przez firmy udzielające pożyczki. Przykładem dodatkowej opłaty może być np. opłata za udzielenie pożyczki. Niektóre firmy pozabankowe pobierają od swoich klientów również prowizję (np. Vivus). Wysokość tej także musi zostać uwzględniona w RRSO.
Informacje o RRSO znajdziesz na stronie każdej firmy pozabankowej. Zasadniczo zatem możesz kierować się tym parametrem, porównując różne oferty, choć warto wykazać się przezornością i dopytać doradcę klienta, czy firma nie nalicza dodatkowych opłat, które nie są uwzględnione w RRSO. Dlaczego?
Prawo ma to do siebie, że nie zawsze nadąża za pomysłowością w tym przypadku firm pożyczających pieniądze. Niestety, choć takie wypadki zdarzają się sporadycznie, od czasu do czasu pojawiają się informacje o podmiotach, które naliczyły swoim klientom dodatkowe opłaty za udzielenie pożyczki bez BIK, a opłaty te – zgodnie z przepisami – nie były uwzględnione właśnie w RRSO, bo nie musiały. Podobnie rzecz miała się z niektórymi bankami, które – nie tak dawno temu – nie wliczały do RRSO kosztów ubezpieczenia pożyczki, bezwzględnie wymagając przy tym od klientów zakup takiego.

Gdy pożyczasz po raz pierwszy…

…to wskaźnik RRSO właściwie nie powinien cię interesować – na rynku znajdziesz pożyczki (także bez BIK), które nowym klientom są udzielane bez dodatkowych kosztów. Oznacza to, że będziesz musiał oddać dokładnie tyle, ile pożyczyłeś. W takiej sytuacji RRSO wynosi 0%.
Jeżeli pożyczasz po raz kolejny w firmie pozabankowej, do której masz zaufanie, powinieneś zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO. Pamiętaj, że większość podmiotów zajmujących się udzielaniem pożyczek na swoich stronach internetowych zamieszcza kalkulator RRSO, dzięki któremu możesz szybko wyliczyć koszty związane z zaciągnięciem pożyczki. To spore ułatwienie z punktu widzenia osoby zainteresowanej pożyczką.

Okres pożyczki a RRSO – co musisz wiedzieć?

Samodzielne wyliczenie wskaźnika RRSO jest kłopotliwe – konieczne jest skorzystanie ze skomplikowanego wzoru. W efekcie osoby, które potrzebują gotówki od ręki, najczęściej bazują na informacjach opublikowanych na stronach poszczególnych banków czy firm pozabankowych.
Jako osoba, która będzie korzystać z kalkulatora RRSO pożyczki bez BIK, musisz wiedzieć, że na uzyskany wynik wpływa nie tylko wysokość kwoty i okres, na który pożyczasz, lecz także sposób spłaty zobowiązania. Pożyczki dostępne w ofercie firm pozabankowych możesz być zobowiązany spłacić:
jednorazowo – to najczęściej ma miejsce w przypadku typowych chwilówek, czyli pożyczek udzielanych na krótki okres (najczęściej od 1 do 30 dni),
w ratach – mowa o tzw. pożyczkach ratalnych (takie pożyczki nie są dostępne w ofercie wszystkich firm pozabankowych).
W przypadku pożyczek spłacanych w ratach, wskaźnik RRSO będzie wyższy.

Czy warto kierować się wskaźnikiem RRSO?

Skoro samodzielne wyliczenie wskaźnika RRSO przy pożyczce wcale nie jest sprawą prostą, a – co więcej – ten parametr może nie uwzględniać wszystkich kosztów, to pozostaje pytanie, czy warto się nim kierować, porównując oferty pożyczek. Owszem – w ten sposób możesz szybko sprawdzić, czy zaciągnięcie pożyczki będzie dla ciebie opłacalne pod względem finansowym.
Poszukując pożyczki pozabankowej, pamiętaj, że RRSO to jednak nie wszystko. Nie zawsze najtańsza pożyczka faktycznie jest najlepsza. Krótki okres spłaty lub zbyt mała kwota maksymalna, którą możesz pożyczyć, mogą spowodować, że pożyczka, po którą sięgniesz, wcale nie będzie spełniać twoich oczekiwań. Najlepiej zrobisz, wykazując się rozsądkiem – poza porównaniem kosztów, sprawdź również, czy produkt, po który zamierzasz sięgnąć, faktycznie odpowiada twoim potrzebom. Oferta firm pozabankowych jest tak szeroka, że bez trudu powinieneś znaleźć coś dla siebie.