1. Szybkapozyczkabezbik.pl
  2. >
  3. Rejestr Dłużników ERIF – czym jest i jak można do niego trafić?

Rejestr Dłużników ERIF – czym jest i jak można do niego trafić?

Rejestr Dłużników ERIF to jedno z działającym w naszym kraju Biur Informacji Gospodarczej. Celem jego działania jest zwiększanie bezpieczeństwa zawieranych przez uczestników obrotu gospodarczego transakcji finansowych. W artykule podpowiemy jak można trafić na „czarną listę” rejestru ERIF. Odpowiemy także na najczęściej zadawane na jego temat pytania.
ERIF BIG S.A. to biuro informacji gospodarczej utworzone i prowadzące działalność na podstawie przepisów Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530 ze zm.), zgodnie z Regulaminem Zarządzania Danymi z dnia 21 grudnia 2010 roku, zatwierdzonym przez Ministra Gospodarki po uzyskaniu pozytywnej opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

W jaki sposób Rejestr Dłużników ERIF zwiększa bezpieczeństwa transakcji?

Osoby, które nie wywiązują się ze swoich finansowych zobowiązań, mogą zostać wpisane przez wierzycieli do rejestru dłużników. Jeśli nieuczciwy kontrahent będzie próbował zawrzeć kolejną transakcję, podpisać umowę handlową czy zaciągnąć kredyt, jego starania mogą spełznąć na niczym. Pod warunkiem oczywiście, że druga strona umowy zweryfikuje zasoby rejestru dłużników ERIF, dowiadując się o nieuczciwości potencjalnego partnera (klienta).

Kto może zostać wpisany na „czarną listę”?

Na czarną listę Rejestru Dłużników ERIF można zostać wpisana:

  • osoba fizyczna, jeśli jej zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł brutto
  • firma, jeśli jej zadłużenie wynosi co najmniej 500 zł brutto.

Aby wpisanie dłużnika na czarną listę okazało się możliwe, opóźnienie w spłacie musi wynosić co najmniej 60 dni.
Miesiąc przed planowanym wpisem powinno nastąpić także wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty. Jego to warunkiem koniecznym, aby wpisać dane dłużnika do rejestru dłużników ERIF BIG S.A.

Czy do bazy ERIF można trafić wyłącznie za opóźnienia w spłacie pożyczek lub kredytów?

Nie. Nie wszyscy wiedzą, że na „czarną listę” można trafić nie realizując na czas także płatności na rzecz ubezpieczalni, dostawców internetu, operatorów telefonii, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych czy dostawców energii elektrycznej.

Kto może uzyskać dostęp do bazy Rejestru Dłużników ERIF?

  • Dostęp do bazy mogą uzyskać zarówno osoby prywatne, jak również firmy.
  • Jeśli jako osoba prywatna chcesz wygenerować raport na swój temat lub sprawdzić wiarygodność podmiotu gospodarczego, zarejestruj się w dedykowanym serwisie Infokonsument.pl
  • Korzystając z serwisu będziesz mógł raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić informacje na swój temat. Otrzymasz także wgląd do rejestru zapytań.
  • Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, reprezentujesz korporację, instytucję lub jednostkę samorządową, rekomendowane jest podpisanie umowy określającej warunki współpracy.
  • Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości serwisu, podpisanie umowy będzie niezbędne.

Jak sprawdzić firmę w Rejestrze Dłużników ERIF?

Aby sprawdzić, czy firma znajduje się w Rejestrze Dłużników ERIF,  utwórz konto w serwisie InfoKonsument.pl, a następnie zaloguj się do niego. Odszukaj zakładkę „Sprawdzanie”. Przejdź do sekcji sprawdzanie podmiotu i podaj NIP lub inny numer identyfikacyjny (w przypadku podmiotu mającego siedzibę za granicą i nieposiadającego NIP) firmy, którą chcesz zweryfikować w ERIF BIG S.A.
Niezwłocznie po złożeniu zapytania otrzymasz elektroniczny raport, który zostanie udostępniony na Twoim profilu. Zostanie zachowany przez 90 do.

Rejestr Dłużników ERIF a pozostałe biura informacji gospodarczej – różnice

Warto wiedzieć, że ERIF przyjmuje, przechowuje i ujawnia informacje o dłużnikach, ale także o płatnikach, którzy regulują terminowo swoje zobowiązania finansowe. W rejestrze dłużników ERIF znajdują się także informacje na temat osób, dopisywanych przez spółki z Grupy Kapitałowej KRUK.

Czy banki i firmy pożyczkowe weryfikują zasoby Rejestru Dłużników ERIF?

Weryfikacja baz informacji gospodarczej jest jednym z pierwszym kroków, jakie wykonują banki, podejmując decyzję o przyznaniu kredytu. Jeśli Twoje dane znajdują się na „czarnej liście” istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że bank odmówi Ci finansowania.
Firmy pożyczkowe zdecydowanie przychylniej patrzą na klientów, których dane figurują w rejestrze. Wpis na czarną listę może, ale wcale nie musi stać się przyczyną odmownej decyzji pożyczkowej. Jeśli Twoje dane zostały wpisane do Rejestru Dłużników ERIF, poszukaj firmy, która nie sprawdza tej konkretnej bazy. Jak to zrobić? Zajrzyj do naszego artykułu

Czy można usunąć swoje dane z Rejestru Dłużników ERIF?

Podstawą do usunięcia danych z rejestru dłużników jest przede wszystkim dokonanie zaległej płatności. Jeśli dług zostanie spłacony, wierzyciel ma obowiązek, by poinformować o tym rejestr dłużników. Na podstawie takiej informacje, dane zostaną usunięte.
ERIF – w przeciwieństwie do Biura Informacji Gospodarczej – nie gromadzi przez lata informacje o zadłużeniu. Chyba, że nie zostanie ono przez ten czas uregulowane.