1. Szybkapozyczkabezbik.pl
  2. >
  3. Pożyczki prywatne

Pożyczki prywatne – co warto o nich wiedzieć?

Alternatywą dla tradycyjnej pożyczki pozabankowej może być pożyczka prywatna. W artykule sprawdzimy, jaki produkt finansowy kryje się pod tym hasłem. Omówimy także wady i zalety takiego sposobu pożyczania pieniędzy.

Pożyczki prywatne, zwane inaczej społecznościowymi (z ang. social lending) to świadczenia udzielane osobom prywatnym przez osoby prywatne z wyłączniem instytucji finansowej.
Pożyczkodawcą jest tu prywatny inwestor, który na określonych wcześniej warunkach pożycza pieniądze pożyczkobiorcy.

Gdzie zaciągnąć pożyczkę prywatną?

W „łączeniu” inwestorów z pożyczkobiorcami specjalizują się stworzone specjalnie do tego celu portale internetowe. Zarabiając na prowizjach za pośrednictwo, umożliwiają nawiązanie kontaktu pomiędzy obiema stronami umowy.
Pierwszym krokiem do zaciągnięcia prywatnej pożyczki jest założenie konta w dedykowanym serwisie internetowym. Administrator serwisu dokonuje (choć nie jest to regułą) wstępnej analizy sytuacji finansowej osoby zainteresowanej pożyczką. Jeśli ta przebiegnie pomyślnie, przyszły pożyczkobiorca może wystawić w serwisie swoje ogłoszenie, zawierające informacje na temat preferowanej kwoty, terminu spłaty oraz przeznaczeniu środków finansowych. Zarejestrowani inwestorzy, których zainteresują właśnie takie warunki, mogą skontaktować się bezpośrednio z pożyczkobiorcą i sfinalizować transakcję.

Pożyczki prywatne bez sprawdzania baz – zalety

Jedną z najważniejszych zalet pożyczek prywatnych są ograniczone do minimum formalności oraz bardzo proste procedury. Inwestor nie będzie zadawał sobie trudu, by wyliczać zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Nie będzie również weryfikował jego dochodów czy regularnych zobowiązań finansowych.

Pożyczasz prywatnie? Masz możliwość elastycznych negocjacji

Często zdarza się, że to pożyczkobiorca ustala preferowane przez niego warunki dotyczące nie tylko kwoty pożyczki, ale również warunków spłaty.
Obie strony umowy mogą także w dowolny sposób negocjować warunki pożyczki. Za dodatkowe pieniądze możesz więc zapłacić tyle, na ile przystanie inwestor.

Duża rozpiętość kwot

Ogromnym plusem pożyczek społecznościowych jest dużą rozpiętość kwot. Korzystając z takiego rozwiązania z powodzeniem pożyczysz zarówno kilkaset złotych, jak również kilkaset tysięcy złotych. Wystarczy jedynie poszukać inwestora, który będzie w stanie „wyłożyć” potrzebną pożyczkobiorcy kwotę.

Pożyczki prywatne obarczone dużym ryzykiem

Największą wadą pożyczek prywatnych jest bardzo duże ryzyko, jakim są obarczone. Nierzadko zdarza się, że decyzja o udzieleniu pożyczki jest podejmowana bez sprawdzania baz. Weryfikacje tożsamości, zatrudnienia i wysokości dochodu również nie są standardem.
Największym ryzykiem obarczony jest oczywiście inwestor. Może się zdarzyć jednak, że to pożyczkobiorca padnie ofiarą oszustwa i mało etycznych praktyk.

Im większe ryzyko, tym większe oprocentowanie

Jeśli jako pożyczkobiorca chcesz zaciągnąć pożyczkę prywatną bez sprawdzania baz, musisz liczyć się ze zwiększonym oprocentowaniem pożyczki prywatnej. Wyższe koszty często stanowią dla inwestora jedyne zabezpieczenie.