1. Szybkapozyczkabezbik.pl
 2. >
 3. Pożyczki pod zastaw

Pożyczki pod zastaw – kiedy warto?

Pożyczka pod zastaw to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej i udokumentowanych dochodów. Po pożyczkę pod zastaw mogą sięgnąć osoby z negatywną historią kredytową w BIK-u oraz te, których dane zostały wpisane do rejestru dłużników.

W artykule sprawdzimy czym w praktyce jest pożyczka pod zastaw, kto może ją zaciągnąć oraz na co warto uważać przed podpisaniem umowy pożyczkowej.

Zabezpieczeniem takiego rodzaju finansowania jest zazwyczaj pojazd, nieruchomość czy inne, wartościowe dobro. W zamian za pożyczone pieniądze „zastawiasz” określony w umowie przedmiot, który staje się gwarancją spłaty.
Najpopularniejsze pożyczki pod zastaw to te zabezpieczone nieruchomością lub samochodem.

Dla kogo pożyczka pod zastaw?

Aby zaciągnąć pożyczkę pod zastaw należy być właścicielem pojazdu lub nieruchomości.
Co ważne, przedmiot zastawu musi należeć wyłącznie do pożyczkobiorcy. Nie może być przedmiotem kredytu lub leasingu (w przypadku samochodu).
Niektóre firmy pożyczają pieniądze pod zastaw osobom od 18 r.ż. Inne jako dolną granicę wieku określają 21, a nawet 23 lata.
Większość pożyczkodawców nie sprawdza baz dłużników i nie weryfikuje historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Pożyczka pod zastaw będzie więc strzałem w dziesiątką dla osób, które z powodu niskiego scoringu nie mogą otrzymać pożyczki w banku.
Aby otrzymać pieniądze nie trzeba dostarczać także zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości zarobków czy wyciągów z rachunku bankowego.
Konieczne będzie jednak dostarczenie stosownych dokumentów pojazdu lub nieruchomości. Kwestię tę omówimy szerzej w kolejnej części artykułu.

Ile pieniędzy pożyczę pod zastaw?

Kwota pożyczki zależy przede wszystkim od wartości przedmiotu zastawu. Z powodzeniem można założyć, że w przypadku pożyczki pod zastaw auta będzie to 80-85 proc. jego wartości. W przypadku nieruchomości – 60-80 proc.
Już na pierwszy rzut oka widać więc, że maksymalna kwota pożyczki pod zastaw będzie dużo wyższa niż kwota chwilówki, a nawet pozabankowej pożyczki ratalnej.

Pożyczka pod zastaw auta

Większość pożyczkodawców umożliwia pożyczenie pieniędzy pod zastaw auta, jeśli nie jest ono starsze niż 8-12 lat. Pojazd musi posiadać aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie (w zależności od wymagań pożyczkodawcy może być to jedynie OC lub OC i AC).

Co ważne, zaciągając pożyczkę pod zastaw samochodu będziesz mógł bez użytkować swoje auto na dotychczasowych warunkach.

Firma pożyczkowa współwłaścicielem pojazdu

Jeśli zaciągniesz pożyczkę pod zastaw auta, będziesz musiał dokonać zmiany w dowodzie rejestracyjnym auta.
O jaką zmianę chodzi?
Niezbędne będzie złożenie wniosku o wpisanie firmy pożyczkowej jako współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego. Zrobisz to w wydziale komunikacji, właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli zwrócisz pieniądze na czas, dane firmy pożyczkowej zostaną z dowodu usunięte.

Co jeśli spóźnię się z płatnością?

Jeśli nie zwrócisz pieniędzy na czas, pożyczkodawca będzie miał prawo przejąć Twój samochód, spieniężyć go, a z uzyskanych środków pokryć kwotę zadłużenia. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź dokładnie, w którym momencie będzie prawo do tego „ruchu”.

Pożyczka pod zastaw auta – wymagane dokumenty

Aby pożyczyć pieniądze pod zastaw samochodu, niezbędne będzie dostarczenie pożyczkodawcy kopii lub skanu:

 • dowodu osobistego
 • drugiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem (np. prawa jazdy)
 • dowodu rejestracyjnego pojazdu
 • polisy OC (czasem także AC)
 • karty pojazdu.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości

Przedmiotem zastawu może być nie tylko samochód, ale również nieruchomość: mieszkanie, dom (również ten w trakcie budowy), działka, grunt rolny, kamienica, lokal użytkowy czy biurowiec.
Zaciągając pożyczkę pod zastaw nieruchomości, możesz pożyczyć od kilkudziesięciu tysięcy aż do kilku milionów złotych.
Pożyczki pod zastaw nieruchomości są przeznaczone dla osób prywatnych, firm oraz rolników.

Pożyczkę pod zastaw nieruchomości może otrzymać osoba z niekorzystną historią kredytową w Biurze Informacji KRedytowej oraz ta, które dane zostały wpisane do Rejestru Dłużników ERIF, Krajowego Rejestru Długów czy BIGInfo Monitora.
Zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości docenią więc zwłaszcza osoby zadłużone, zmagające się z windykacją czy zajęciem komorniczym.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych przez pożyczkodawcę może różnić się w zależności od konkretnej firmy oraz rodzaju nieruchomości, będącej przedmiotem zastawu.
W przypadku mieszkania najczęściej będą to:

 • zdjęcia każdego pomieszczenia oraz budynku mieszkalnego
 • numer księgi wieczystej mieszkania
 • zaświadczenie o prawie do lokalu
 • zaświadczenie o zadłużeniu czynszowym bądź jego braku
 • zaświadczenie o ilości zameldowanych w mieszkaniu osób
 • akt nabycia mieszkania
 • zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłaconym/niezapłaconym podatku (w przypadku, gdy mieszkanie było przedmiotem spadku lub darowizny).

Na co należy uważać?

Decyzja o zaciągnięciu pożyczki pod zastaw powinna być dokładnie przemyślana. Przecenienie własnych możliwości finansowych może się bowiem skończyć prawdziwą katastrofą. W przypadku braku spłaty zaciągniętego zobowiązania, w ciągu kilku chwil możesz stracić coś, na co pracowałeś ciężko przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.