Nie musisz na bieżąco monitorować oferty firm zajmujących się udzielaniem pożyczek pozabankowych, aby wiedzieć, że aktualnie dostępne są pożyczki bez BIK. Czy są one droższe od tych, przy wnioskowaniu o które pracownicy firmy sprawdzają twoją historię kredytową?
Wystarczy nawet drobne opóźnienie w spłacie np. kredytu, aby taka informacja znalazła się na twoim koncie w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Wówczas możesz mieć spory problem z otrzymaniem kolejnej pożyczki. Ponieważ polityka banków jest bardzo rygorystyczna – sprawdzają historię kredytową każdego wnioskodawcy, to w praktyce twój wniosek zostanie odrzucony. Co w takiej sytuacji?
Jeżeli dodatkowych środków potrzebujesz tylko na chwilę, to rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty firm pozabankowych. Obok standardowych chwilówek, znajdziesz u nich pożyczki bez BIK. Aby jednak zaciągnąć zobowiązanie świadomie, powinieneś o nich dowiedzieć się więcej.
Jako osoba posiadająca przeterminowane zobowiązania, możesz starać się o pożyczkę krótkoterminową – wystarczy, że wybierzesz firmę oferującą pożyczki bez BIK. W takiej sytuacji jej pracownicy nie będą sprawdzać twojej historii kredytowej w BIK, ale nie oznacza to, że nie sprawdzą, czy widniejesz jako osoba zadłużona w innych bazach.
W Polsce działa wiele baz, w których przechowuje się informacje o tym, w jaki sposób poszczególni konsumenci i firmy wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. Przykładowe bazy to:
Jak zatem widzisz, sprawdzenie twojej historii wyłącznie w BIK-u to nie wszystko. Jeżeli zaciągnąłeś pożyczkę w firmie pozabankowej i jej nie spłaciłeś, to bardzo prawdopodobne, że twoje nazwisko będzie widniało w bazie niesolidnych pożyczkobiorców Credit Check. W takiej sytuacji twój wniosek o przyznanie pożyczki bez BIK najprawdopodobniej zostanie odrzucony.
Skoro masz zaległe zobowiązania i nie chcesz, aby potencjalny pożyczkodawca sprawdzał twoją historię kredytową w bazie BIK, to naturalnym jest, że firma, która podpisze z tobą umowę o pożyczkę, ponosi większe ryzyko. Właśnie z tego względu pożyczka bez BIK jest najczęściej droższa – firmy ustanawiają maksymalne kwoty np. tytułem naliczanej prowizji.
Z uwagi na dużą konkurencję, firmy pozabankowe coraz częściej oferują całkowicie bezpłatną pierwszą pożyczkę bez BIK. Oznacza to, że pożyczając np. 1 000 zł na okres 14 dni, będziesz zobowiązany oddać kwotę w tej samej wysokości. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, to powinieneś zorientować się, czy możesz zaciągnąć właśnie taką, bezpłatną pożyczkę.
O ile droższa jest pożyczka bez BIK? Jako osoba potencjalnie zainteresowana, musisz mieć świadomość, że aktualnie obowiązuje już znowelizowana ustawa antylichwiarska. Zgodnie z nią, firmy pozabankowe nie mogą pobierać opłat powyżej pewnych kwot, a dokładniej koszt pożyczki nie może być wyższy niż 25% pożyczonej kwoty plus 30% kwoty pożyczki w skali roku.
Jeżeli nie miałeś nigdy kłopotów finansowych i swoje zobowiązania dotychczas spłacałeś wzorowo, czyli w terminie, to powinieneś wiedzieć, że lepszym rozwiązaniem będzie zawnioskowanie o standardową pożyczkę krótkoterminową. W przypadku takich, firmy pozabankowe sprawdzają wnioskodawcę w najpopularniejszych bazach, w tym oczywiście BIK-u.
Powyższe rozwiązanie jest o tyle korzystne, że wiąże się dla ciebie z niższymi kosztami. Ponieważ konkurencja między firmami pozabankowymi jest duża, większość z nich obniża wysokość pobieranej za udzielenie pożyczki prowizji. Możesz zatem zaoszczędzić całkiem sporą kwotę pieniędzy, jeżeli w danej firmie pożyczasz pieniądze po raz drugi lub kolejny.
Na rynku działają firmy, które przekazują informację o zaciągnięciu przez klienta pożyczki pozabankowej do BIK, a następnie cyklicznie informują, czy regularnie spłaca on swoje zobowiązanie. Może zdarzyć się tak, że zaciągając pożyczkę bez BIK, firma pozabankowa przekaże do BIK informacje o tym, czy wywiązujesz się z podpisanej umowy, czyli czy regularnie uiszczasz kolejne raty. Z twojego punktu widzenia jest to dobra informacja – w ten sposób możesz bowiem odbudować dobrą historię kredytową.
Nie ma znaczenia, czy wnioskujesz o pożyczkę bez BIK czy też standardową chwilówkę, przy której pożyczkodawca sprawdzi cię jedynie w najpopularniejszych bazach odnotowujących zadłużenie osób fizycznych i podmiotów gospodarczych – w każdym przypadku procedura jest taka sama. Po wybraniu interesującej cię oferty, powinieneś postępować zgodnie z krokami opisanymi na stronie internetowej. Z pewnością konieczna będzie rejestracja i przejście procedury weryfikacyjnej, która polega na przelaniu niewielkiej kwoty na rachunek bankowy wskazany przez firmę pożyczkową.