1. Szybkapozyczkabezbik.pl
 2. >
 3. Pożyczka bez BiK czy kredyt – czego potrzebujesz?

Pożyczka bez BiK czy kredyt – czego potrzebujesz?

W ofercie banków znajdziesz pożyczki i kredyty. Firmy pozabankowe oferują jedynie pożyczki. Czy wiesz, jaka jest różnica między pożyczkami a kredytami? Co powinieneś wiedzieć o tych produktach?
„Pożyczka” i „kredyt” to pojęcia, które wiele osób używa wymiennie. To spory błąd, bo różnica między nimi jest bardzo duża. Jeżeli wcześniej nie pożyczałeś pieniędzy, a teraz zastanawiasz się nad sięgnięciem po dodatkowe środki, to dowiedz się, czy powinieneś zawnioskować o przyznanie pożyczki, czy też może kredytu.

Kredyt? Tylko w banku

Podstawową kwestią jest to, że kredyty udzielają wyłącznie banki – takiego produktu nie znajdziesz w ofercie firm pozabankowych. Dlaczego? Gdyż ten jest udzielany na podstawie ustaw: prawo bankowe i o kredycie konsumenckim. W efekcie firmy pozabankowe nie mogą go oferować – umowę o kredyt możesz podpisać wyłącznie w wybranym banku.
Gdy mowa o kredycie, to nie można zapomnieć, że wyróżniają go: celowość i odpłatność. Oznacza to, że kredyt jest zawsze udzielany na konkretny cel (np. zakup samochodu, mieszkania), a bank ma prawo naliczać odsetki, które stanowią dla niego zarobek. Co więcej, o czym często zapominają osoby pożyczające pieniądze, bank ma prawo skontrolować, czy pożyczone przez niego pieniądze są wydatkowane zgodnie z zadeklarowanym we wniosku celem. Jeżeli nie, to fakt ten może być podstawą wypowiedzenia umowy przez bank i żądania natychmiastowej spłaty zobowiązania.
W ofercie banków znajdują się kredyty przeznaczone dla zarówno dla klientów indywidualnych (np. hipoteczny), jak i przedsiębiorców (np. kredyt w rachunku obrotowym).

O czym pamiętać, zaciągając kredyt bankowy?

Kredyt bankowy jest tańszy niż pożyczka. Co więcej, kredyt możesz zaciągnąć nawet na długi okres, nawet kilkadziesiąt lat (np. kredyt hipoteczne są udzielane m.in. na 30 lat).
Aby umowa kredytowa podpisana z bankiem była ważna, musi być ona sporządzona zgodnie z przepisami. Mowa tu o tym, że umowa musi być sporządzona na piśmie, a w jej treści muszą znaleźć się informacje m.in. o:

 • całkowitym koszcie kredytu,
 • oprocentowaniu, jakie bank będzie miał prawo naliczyć i warunkach jego zmiany,
 • dodatkowych opłatach naliczanych przez bank (prowizji),
 • sposobie zabezpieczenie kredytu (zabezpieczenia stosuje się choćby w przypadku kredytów hipotecznych przez ustanowienie hipoteki na zakupionej przez kredytobiorcę nieruchomości),
 • warunkach odstąpienia od umowy (zarówno przez bank, jak i kredytobiorcę).

O kredyt bankowy możesz starać się, udając się do oddziału banku lub wypełniając wniosek na stronie internetowej. Musisz jednak wiedzieć, że w drugim przypadku i tak nie obejdzie się bez konieczności wizyty w banku – będziesz musiał np. donieść zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach.
Wnioskując o kredyt, musisz też być świadom tego, że bank sprawdzi twoją dotychczasową historię kredytową, kierując wnioski do baz gromadzących informacje o zobowiązaniach osób fizycznych, np. BIK-u.

Pożyczka? Tę otrzymasz bez zbędnych formalności

Jeżeli nie chcesz ujawniać celu, na który są ci potrzebne pieniądze i nie potrzebujesz dużej kwoty, to dobrym pomysłem będzie zawnioskowanie o pożyczkę. Taką możesz otrzymać bez zbędnych formalności, a starać się o nią możesz zarówno w banku, jak i firmie pozabankowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (dokładniej ustawą o kredycie konsumenckim), firmy pozabankowe mogą bowiem udzielać pożyczek i korzystają z tej możliwości.

Czym różni się pożyczka od kredytu?

Choćby tym, że:

 • udzielaniem pożyczek nie zajmują się wyłącznie banki – możesz skorzystać z bardzo szerokiej oferty firm pozabankowych,
 • umowa pożyczki nie musi być sporządzona na piśmie (choć zaleca się spisanie umowy ze względu na cele dowodowe),
 • zarówno banki, jak i firmy pozabankowe bardzo często nie wymagają od potencjalnych pożyczkobiorców dostarczenia zaświadczeń o zarobkach,
 • firmy pozabankowe udzielają pożyczek bez sprawdzania wnioskodawców np. w bazie BIK (tzw. pożyczki bez BIK).

W zależności od kwoty pożyczki, możesz ją spłacić jednorazowo, możesz również w ratach (tzw. pożyczki ratalne).
Jeżeli zależy ci na szybkim otrzymaniu dodatkowych pieniędzy, to najlepiej zrobisz, korzystając z oferty jednej z wielu firm pozabankowych, które umożliwiają klientom zawnioskować o pożyczkę przez internet. W efekcie pieniądze możesz otrzymać nawet w ciągu 15 minut.

Pożyczka bez BIK czy pożyczka za 0 zł?

Czy wiesz, że część firm pozabankowych proponuje pożyczkę nawet klientom mającym negatywną historię kredytową? Mowa o tzw. pożyczkach bez BIK – w takim przypadku firma pozabankowa nie weryfikuje historii kredytowej wnioskodawcy właśnie w bazie BIK.
Masz dobrą historię kredytową? Potrzebujesz pilnie drobnej pożyczki? Dotychczas nie pożyczałeś pieniędzy z firm pozabankowych? W takim razie skorzystaj z możliwości pożyczenia pieniędzy bez ponoszenia kosztów – mowa o tzw. pożyczce za 0 zł. Pierwsza pożyczka naprawdę jest bezpłatna – takiej oferty nie znajdziesz w żadnym działającym na polskim rynku banku.
Jesteś zainteresowany pożyczką za 0 zł? Publikujemy listę firm, w ofertach których znajdziesz takie pożyczki. Dodatkowo – dla twojej wygody – zebraliśmy informacje o maksymalnej kwocie, o udzielenie jakiej możesz się ubiegać, starając się o pożyczkę po raz pierwszy.