1. Szybkapozyczkabezbik.pl
  2. >
  3. Czym są BIK, KRD, BIG i ERIF?

Czym są BIK, KRD, BIG i ERIF?

Czym są BIK, KRD, BIG i ERIF? Jak można do nich trafić i jak usunąć z nich swoje dane?

BIK, KRD, BIG i ERIF to popularne bazy, sprawdzane przez pożyczkodawców w toku weryfikacji zdolności pożyczkowej potencjalnego klienta. Dziś omówimy specyfikę każdej z nich, podpowiemy jak sprawdzić, czy nasze dane znajdują się w ich rejestrach oraz jak się z nich „wypisać”.

Czym jest BIK?

Wbrew obiegowej opinii BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej nie jest rejestrem nieuczciwych klientów. BIK gromadzi informacje zarówno o naszych zadłużeniach, jak również o terminowych spłatach pożyczek i kredytów.

Celem BIK-u jest dostarczanie wiarygodnych i możliwie kompletnych informacji na temat uczestników obrotu gospodarczego w Polsce. Dzięki informacjom, udzielanym przez BIK wszelkie umowy i transakcje mogą być zawierane bezpiecznie.

Uwaga: informacje na Twój temat trafiają do BIK-u nie tylko wtedy, kiedy zaciągasz kredyt, pożyczkę lub kupujesz coś na raty. Bank przekazuje Twoje dane do BIK-u także wtedy, kiedy jesteś poręczycielem czyjegoś kredytu. [/box]

Historia kredytowa w BIK-u a pożyczka

Jeśli posiadasz pozytywną historię kredytową, staniesz się dla banku lub firmy pożyczkowej wiarygodnym, pewnym klientem. Negatywna historia kredytowa bardzo często niesie za sobą kłopoty z zaciągnięciem kredytu lub pożyczki. Zwłaszcza w bankach, które są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż pozabankowe firmy pożyczkowe.

Jak sprawdzić swoją historię w BIK-u?

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia własnej historii w Biurze Informacji Kredytowej.

Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem jest założenie konta w portalu BIK i skorzystanie z oferty dla konsumentów. Aby otrzymać dane na swój temat będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość. Jak to zrobić?

  • wysyłając do BIK-u skan lub zdjęcie dowodu osobistego;
  • poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny – dla osób, które posiadają e-podpis;
  • wysyłając do BIK-u list polecony z potwierdzeniem odbioru. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą skorzystać z szybszej metody.

Czy można usunąć swoje dane z BIK-u?

Jeśli okaże się, że Twoja historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, pierwszym krokiem do poprawy swoich notowań powinna być… spłata zaległych zobowiązań. Niestety, zwrot należności nie sprawi, że Twoja sytuacja polepszy się „z dnia na dzień”.

Informacje o tym, że miałeś problemy ze spłatą będą widnieć w BIK-u aż przez 5 lat. Po upływie tego okresu Twoja „karta znów będzie czysta”.

Jeśli wyjątkowo zależy Ci na tym, by poprawić swój scoring, możesz wysłać do banku lub firmy pożyczkowej, w której byłeś zadłużony pismo z prośbą o usunięcie niekorzystnych danych z rejestru. Musisz wiedzieć jednak, że instytucje finansowe wyjątkowo niechętnie zgadzają się na takie działania. Szansa na powodzenie są więc tutaj minimalne.

Co oprócz BIK-u?

Oprócz BIK-u wiele firm pożyczkowych wertuje także rejestry Biur Informacji Gospodarczej, czyli

komercyjnych instytucji, gromadzących dane o dłużnikach. Celem Biur Informacji Gospodarczej jest pośredniczeniem w dostarczaniu wiedzy na temat wiarygodności płatniczej kontrahentów.

Poszczególne biura działają niezależnie od siebie. Fakt, że Twoje dane zostały wpisane do jednego z nich nie oznacza automatycznie, że znajdują się również w innym.

Weryfikując zdolność do spłaty pożyczki przez potencjalnych klientów, pożyczkodawcy sprawdzają najczęściej:  Krajowy Rejestr Długów, BIGInfo Monitor oraz Rejestr Dłużników Erif.

Czym jest Krajowy Rejestr Długów (KRD)?

Krajowy Rejestr Długów to jedno z Biur Informacji Gospodarczej, działających na terenie naszego kraju. Jego celem jest gromadzenie i przekazywanie informacji na temat nieuczciwych klientów, którzy nie spłacają swoich zobowiązań finansowych w terminie.

Czym jest BIG?

BIGInfo Monitor, określany w skrócie jako BIG jest kolejnym, działającym w naszym kraju Biurem Informacji Gospodarczej. BIG stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki oraz potwierdza wiarygodność finansową klientów i kontrahentów.

Czym jest ERIF?

ERIF jest kolejnym, działającym niezależnie od pozostałych Biurem Informacji Gospodarczej. Unikatową cechą Rejestru Dłużników ERIF jest fakt, że gromadzi on także dane na temat

dłużników dopisywanych przez spółki z Grupy Kapitałowej KRUK oraz dane pozytywne.

Kiedy dane mogą trafić do Biur Informacji Gospodarczej?

Aby Twoje dane trafiły do rejestru dłużników, dług musi być wyższy niż 200 zł brutto w przypadku osób prywatnych i wyższy niż 500 zł brutto w przypadku firm. Kwoty te mogą uwzględniać odsetki. Zwłoka w spłacie musi być dłuższa niż 60 dni, a 30 przed wpisaniem Twoich danych do bazy, wierzyciel powinien uprzedzić Cię o tym pisemnie.

Warto wiedzieć, że nawet jeśli nie odbierzesz listu, wierzyciel i tak może wpisać Twoje dane do rejestru. Unikanie listonosza na nic się więc zda.

Uwaga: Twoje dane mogą znaleźć się w rejestrze dłużników nawet na skutek opóźnień w płatności za wodę, czynsz, energię elektryczną czy telefon komórkowy.

Czy można usunąć dane z Biura Informacji Gospodarczej?

Usunięcie danych z BIG-u może mieć miejsce jedynie na wniosek wierzyciela.

Aby Twoje dane zniknęły z rejestru powinieneś więc przede wszystkim spłacić swoje zadłużenie.

Jeśli spłacisz dług, wierzyciel ma obowiązek poinformowania o tym fakcie BIG. Twoje

nazwisko powinno zniknąć z bazy w ciągu 14 dni. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, grozi mu grzywna w wysokości 30 tys. zł.

Sprawdź, co o Tobie piszą w BIG

Raz na 6 miesięcy, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów możesz samodzielnie sprawdzić informacje na swój temat w Biurach Informacji Gospodarczej. Jak to zrobić? Dane możesz sprawdzić przez internet, rejestrując się na stronie internetowej Biura Informacji Gospodarczej. W celu zweryfikowania swojej tożsamości, niezbędne będzie jednak przesłanie skanu dowodu osobistego.

Informacje możesz sprawdzić również osobiście (w siedzibie biura) lub korespondencyjnie.

Szczegóły dotyczące konkretnych procedur znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych Biur Informacji Gospodarczej.