1. Szybkapozyczkabezbik.pl
  2. >
  3. Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów to jedno z Biur Informacji Gospodarczej, działających na terenie naszego kraju. Jego celem jest gromadzenie i przekazywanie informacji na temat klientów, którzy posiadają opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań finansowych. W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące Krajowego Rejestru Długów.
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA powstało 4 sierpnia 2003 roku i działa na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Obsługuje wszystkie podmioty gospodarcze – od jednoosobowych firm, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa po wielkie korporacje.

Kto może zostać wpisany na „czarną listę” w KRD?

Na czarną listę może zostać wpisana osoba, która zalega z płatnością co najmniej 60 dni.
Wysokość zadłużenia musi wynosić co najmniej:

  • 200 zł w przypadku osoby prywatnej
  • 500 zł w przypadku firmy.

Przed wpisaniem dłużnika na czarną listę, Krajowy Rejestr Długów wysyła mu wezwanie do zapłaty. Co ważne, dokument zostanie wysłany na koszt dłużnika. Wierzyciel nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.
Jeśli płatność nie zostanie uregulowana, dane mogą zostać wpisane do bazy.
Dzięki temu dłużnik traci finansową wiarygodność, a Ty znacząco zwiększasz swoje szanse na odzyskanie pieniędzy.
Wg. informacji, udostępnionych przez KRD, skuteczność odzyskiwania długów w ciągu 3 miesięcy od momentu przekazania zlecenia przez klienta wynosi aż 72 proc.

Czy można sprawdzić status potencjalnego kontrahenta w Krajowym Rejestrze Długów?

Jak najbardziej. Jako właściciel firmy, który planuje podpisanie umowy handlowej czy zawarcie kontraktu, w trosce o swoje interesy wręcz powinieneś to zrobić.
Dzięki sprawdzeniu rejestrów KRD dowiesz się, czy klient, z którym planujesz rozpocząć współpracę został wpisany na listę dłużników.
Jeśli jego dane figurują w KRD będziesz mógł zrezygnować z transakcji, zmienić warunki umowy, zażądać zapłaty z góry lub w jakikolwiek inny sposób zabezpieczyć swoje interesy.

Czy można sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Długów?

Tak. Aby to zrobić, załóż panel klienta na stronie www.krd.pl. Raport na własny temat będziesz mógł wygenerować bezpłatnie raz na 6 miesięcy.
Możesz także monitorować swoją firmę w KRD. Monitoring pozwoli Ci dowiedzieć się, kto szukał informacji o Twojej firmie lub dopisał ją do KRD.
Jeśli trafisz do bazy dłużników, będziesz mógł zareagować maksymalnie szybko, unikając tym samym długofalowych, wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji.

Czy banki i firmy pożyczkowe sprawdzają Krajowy Rejestr Długów?

Sprawdzenie rejestrów Krajowego Rejestru Długów jest jednym z pierwszych kroki, jaki wykonują banki, weryfikując wniosek o kredyt lub pożyczkę. Jeśli Twoje dane znajdują się na czarnej liście, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że bank odmówi Ci finansowania.
Firmy pożyczkowe patrzą na mniej wiarygodnych klientów zdecydowanie przychylniej. Wpis do bazy dłużników może, lecz wcale nie musi stać się przyczyną odmownej decyzji. Jeśli Twoje dane zostały wpisane do Krajowego Rejestru Długów, poszukaj firmy, która nie sprawdza tej konkretnej bazy. Jak to zrobić? Zajrzyj do naszego artykułu

Czy do bazy Krajowego Rejestru Długów można trafić wyłącznie za opóźnienia w spłacie pożyczek lub kredytów?

Nie. Na czarną listę może zostać wpisana także osoba lub firma, która nie wywiązała się z terminowej płatności m.in.:

  • czynszu
  • telefonu
  • internetu
  • polisy ubezpieczeniowej
  • rachunków za energię, wodą i prąd

Jakie mogą być konsekwencje wpisu do KRD?

Osoba, której dane zostały wpisane do Krajowego Rejestru Długów może mieć problemy z zaciągnięciem pożyczki lub kredytu czy z zakupem przedmiotów na raty. To jednak nie wszystko. Wpis do KRD może utrudnić wykonanie tak prozaicznych czynności, jak podpisanie umowy z operatorem telefonii komórkowej czy dostawcą internetu.

Czy można usunąć swoje dane z Krajowego Rejestru Długów?

Podstawą do usunięcia danych z KRD powinna być przede wszystkim spłata długu. Jeśli zwrócisz pieniądze, wierzyciel będzie miał obowiązek poinformować o tym fakcie KRD. Będzie miał na to maksymalnie 14 dni.
Taka informacja przełoży się na usunięcie wpisu.