1. Szybkapozyczkabezbik.pl
  2. >
  3. Czym jest Biuro Informacji Kredytowej, czyli popularny BIK?

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej, czyli popularny BIK?

Wbrew obiegowej opinii Biuro Informacji Kredytowej nie jest rejestrem dłużników. Instytucja gromadzi i przechowuje wszystkie informacje na temat spłacanych pożyczek i kredytów. W BIK-u znajdą się więc informacje o opóźnieniach, ale również o tych zobowiązaniach, które zostały spłacone na czas. W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące Biura Informacji Kredytowej.
Celem działalności Biura Informacji Kredytowej jest przede wszystkim zapobieganie nadmiernemu zadłużaniu się i  wspieranie odpowiedzialnego kredytowania.

Czym jest historia kredytowa w BIK-u?

Historia kredytowa jest historią spłaty zaciągniętych przez Ciebie pożyczek i kredytów. Jeśli spłacasz ich raty w terminie – Twoja historia będzie pozytywna. Jeśli często miewasz kilkunasto, a nawet kilkudziesięciodniowe opóźnienia – będzie już zdecydowanie gorsza.

Czy banki i firmy pożyczkowe zawsze sprawdzają BIK?

Dostęp do informacji, zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej posiadają instytucje, które współpracują z nim na zasadzie wzajemności. Mogą one wysyłać zapytania do BIK-u jedynie wtedy, gdy same przekazują instytucje informacje na temat zobowiązań swoich klientów.
Jeśli klient stara się o pożyczkę bankową, może mieć 100-procentową pewność, że jego historia kredytowa w BIK-u zostanie starannie prześwietlona. Negatywna często staje się przyczyną negatywnej decyzji kredytowej.
W przypadku pozabankowych instytucji finansowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Weryfikując zdolność do spłaty pożyczki, wiele z nich w ogóle nie zagląda do zasobów BIK-u. Inne zdecydowanie przychylniej niż banki patrzą na niski scoring. Może on więc, ale wcale nie musi stać się przyczyną odmownej decyzji. Jeśli posiadasz negatywną historię pożyczkową w Biurze Informacji Kredytowej, poszukaj firmy, która nie sprawdza tej konkretnej bazy. Jak to zrobić? Zajrzyj do naszego artykułu

Czym jest scoring kredytowy?

Jak podaje na swojej stronie Biuro Informacji Kredytowej: „Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej Klienta na podstawie porównania jego profilu z profilem Klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego Klienta jest podobny do profilu Klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma ten Klient”
Może on przybierać formę gwiazdek i punktów. Im ich więcej, tym lepiej.

Jak punkty przekładają się na gwiazdki?

  • 192 do 279 punktów = 1 gwiazdka
  • 280 do 367 punktów = 2 gwiazdki
  • 368 do 455 punktów = 3 gwiazdki
  • 456 do 543 punktów = 4 gwiazdki
  • 544 do 631 punktów = 5 gwiazdek

Co ciekawe, wg. BIK-u średnia ocena Polaków, to 528,8 punktów. Generując raport na swój temat (jak to zrobić piszemy niżej), możesz sprawdzić, czy plasujesz się powyżej czy poniżej średniej.

Czy mogę sam sprawdzić swoją historię kredytową w BIK-u?

Jak najbardziej, jest to możliwe. Aby sprawdzić własną historię kredytową, należy wejść na stronę www.bik.pl oraz wygenerować raport na swój temat.
Dzięki niemu dowiesz się, co banki wiedzą o Tobie, ocenisz swoje szanse na kredyt oraz sprawdzisz, czy nikt nie wziął (lub nie próbował) zaciągnąć na Ciebie kredytu.

Jak długo przechowywane są dane w Biurze Informacji Kredytowej?

Negatywna historia kredytowa może ciągnąć się za spóźnialskim pożyczkobiorcą nawet przez 5 lat, utrudniając tym samym zaciąganie kolejnych pożyczek i kredytów.

Czy można poprawić swoją historię kredytową w BIK-u?

Na szczęście istnieje kilka sposób na poprawienie swojej historii kredytowej w BIK-u.
Pierwszym i jednocześnie najbardziej oczywistym jest troska o terminową spłatą rat aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek.
Kolejnym sposobem na poprawienie swojej historii kredytowej będą… zakupy ratalne. Raty są bowiem traktowane dokładnie tak samo jak pożyczka lub kredyt. Jeśli będziesz spłacał je w terminie, Twój scoring wzrośnie. Pamiętaj, że nie muszą być to kosztowne przedmioty. Świetnie sprawdzi się tutaj niedrogi sprzęt gospodarstwa domowego, akcesoria kuchenne czy drobne przedmioty codziennego użytku.
Twoja historia kredytowa może ulec poprawie także dzięki… karcie kredytowej. Jeśli będziesz korzystał z karty, terminowo spłacając zadłużenie, będzie to dla BIK-u jasnym sygnałem, że oto ma do czynienia z rzetelnym, wiarygodnym klientem.
Takie rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim osobom, które nie mają problemów z nadmiernym zadłużeniem, kontrolują swoje finansowe i mają świadomość, w jaki sposób działają popularne narzędzia finansowe.